Nahraďte drevené palety plastovými

Príliš veľa odpadu – drevená paleta je na prvý pohľad pomerne primitívny výrobok, niekoľko hrubo opracovaných dosiek a rozrezaných trámov je zbitých oceľovými klincami, pričom táto konštrukcia prekvapivo zvládne uniesť náklad s hmotnosťou až dvetisíc kilogramov. Lenže to má háčik, paleta sa veľmi rýchlo opotrebuje a za niekoľko dní až týždňov musí byť vyradená z obehu. Následne je nahradená paletou novou, a tak to ide stále dookola. Použité, poškodené a vyslúžilé palety sa potom musia zlikvidovať, buď odvozom na skládku, v spaľovniach, alebo na recyklačných linkách.

žaba na palete

Možno si uvedomujete, že na výrobu paliet je potrebné masívne drevo, rezivo, kvôli ktorému môže padnúť za obeť aj mnoho zdravých stromov. A vzhľadom na veľmi krátku životnosť paliet je to pomerne značné plytvanie materiálom. Už za socializmu bolo vyhlasované heslo: „Šetrite naše lesy“, pretože les produkuje kyslík, je to živý ekosystém, a keď si vyrúbame lesy, budeme tu živoriť na planéte plnej púští a nehostinných oblastí.

drevená paleta

Existuje však možnosť nahradiť palety drevené paletami plastovými. Predaj plastových paliet sa zameriava najmä na vyzdvihnutie ich výnimočných vlastností, s ktorými ľahko konkurujú svojim dreveným súputníkom.

V prvom rade je to obrovská nosnosť, oveľa vyššia, než pri paletách z dreva. Plastová paleta si poradí s nákladom s hmotnosťou až päť ton. Bežne sa na ne nakladajú napríklad veľkokapacitné IBC kontajnery na spracovanie ovocia a zeleniny. Plastová paleta sa tiež tak rýchlo neopotrebuje, vydrží byť v prevádzke oveľa dlhšie, čo uľahčuje všetky logistické procesy prepravným spoločnostiam aj zákazníkom.

Plastovú paletu tiež ľahko udržíte čistú, na rozdiel od tej drevenej, ktorá sa zašpiní už po niekoľkých dňoch. A čisté palety sú potom lepšou vizitkou, lepšie to pôsobí na každého, kto s nimi v priebehu prepravného procesu prichádza do styku.