Začnete a už neprestanete

Meditácia pre začiatočníkov Meditaciaajoga.sk je skvelá pre ľudí, ktorí si svoj prístup k vnútornému prežívaniu ešte len hľadajú – nie je však také jednoduché k nej preniknúť. Ak si hľadáte vlastný prístup, zrejme najčastejšie vyhľadávate na internete, kde sme však pohltení množstvo často aj zavádzajúcich a nepravdivých, či zbytočných informácií. Preto je váš nástup k meditáciám obmedzený a môžete mať tendenciu vzdať sa už na začiatku. Na našom webe nájdete jednoduchú cestu, ako začať s meditáciami. V prvom rade je to naše rozhodnutie, pretože jednorazová meditácia zvyčajne nestačí k fyzickej ani psychickej zmene a je potrebná pravidelnosť a nasadenie.

meditácia

Ďalším krokom je dovoliť si – v dnešnej multitasking dobe – sústrediť sa na jeden zvolený bod. Ak sa v myšlienkach neustále niečím zaoberáme – je pritom nepodstatné, či ide o pozitívne alebo negatívne javy – nezvýši to náš pokoj, práve naopak. Sústredíme sa v súčasnosti len málokedy. Všade sme obklopení spektrom zvukov, vôní, naše zmysly sú nabité, hlavou nám bežia stovky, tisícky myšlienok a hoci nás napríklad hudba dokáže nabiť energiou či upokojiť, nie vždy sa to dá povedať o zvukoch okolo nás.

meditácia

Zvuky jogy sú však prekrásne a lahodné. Stačí sa do nich započúvať, precítiť a prehĺbiť tento zážitok. Ak sa dokážeme plne koncentrovať, tak skutočne odstránime stres, negatívne myšlienky a dostaneme sa do stavu beztiaže, pokoja, rovnováhy. Dýchanie Goranja je vytvorené na základe striedaní nádychov a výdychov a pomenovaní Goranja (môže to byť aj v duchu pri nádychu a pri výdychu nahlas). Dôležité je uvedomiť si zvuky, zabudnúť na rušivé vplyvy z okolia. Ak to dokážeme, meditácia môže byť praktikovaná aj v domácom prostredí, v práci, medzi ľuďmi alebo vo chvíľach samoty. Čím skôr však začnete, tým skôr sa budete cítiť lepšie a preto netreba čakať.